Sztuczna trawa to syntetyczna nawierzchnia składająca się z mocnego, elastycznego podkładu, w który są tkane włókna.Podkład wykonany jest z kombinacji siatki z tworzywa sztucznego zabezpieczonej warstwą lateksu (czasami z dodatkiem kauczuku butadienowo-styrenowego) lub poliuretanu (PU).  Dodatkowo może zostać zastosowana warstwa PET pod siatką. Podkład jest perforowany by zapewnić pełną przepuszczalność.Włókna wykonane są z polipropylenu (PP), polietylenu (PE), poliamidu (PA) lub ich połączenia (kopolimeru). Stosowane są dwa rodzaje włókien: typu monofilament oraz fibrylowane. Włókna monofilowe to splot pojedynczych pasemek (monofilamentów). W jednym pęczków może być od 6-12 włókien. Włókna fibrylowane to skręcona, ponacinana w kształcie plastra miodu taśma o szerokości do kilkudziesięciu milimetrów.  Spotyka się również połączenie włókien monofilowych i fibrynowych w jednym pęczku.

Włókna monofilowe
Rodzaje przekroju włókna:

  • owalne,
  • prostokątne,
  • w kształcie litery V,
  • w kształcie S,
  • w kształce C – łukowaty,
  • diamentowy (karo).

Włókna monofilowe są grubsze od włókien fibrylowanych, uzyskując tym samym wysoką sprężystość, zwiększoną wytrzymałość na ściernie i łamanie.

Włókna fibrylowaneWłókna fibrylowane rozszczepiają się podczas szczotkowania, w efekcie czego mamy do czynienia z efektem zamykania się nawierzchni. Gwarantują wysoką stabilność i elastyczność wypełnienia oraz zapewniają zmniejszenie nagrzewania się nawierzchni.

Włókna mieszaneZastosowanie włókien mieszanych (monofilamentowych i fibrylowanych) umożliwia utrzymanie elastyczności i sprężystości nawierzchni oraz zatrzymanie granulatu wewnątrz. Przyczyniają się do zwiększenia wilgotności.